Montér dává věcem tvar

Montér dává věcem tvar

Každý z nás asi někdy slyšel slovo montér. A každý asi pochopil, že se jedná o druh povolání. O práci montérů se obecně moc nemluví, protože je to práce velice specifická a tak málokdo vlastně ví, co takový montér přesně dělá. Většina z nás si asi představí, že montér něco montuje, jak ostatně napovídá i název tohoto povolání. Od pravdy nejsme určitě daleko, protože činností, kterou takový montér provádí, je skutečně montáž. A co taková montáž vlastně obnáší?

Zřejmě každý z nás se někdy alespoň pokusil něco smontovat. Většinou to asi byl nějaký kus nábytku z oblíbeného obchodu Ikea, při jehož montování nás provázel poměrně podrobný návod s obrázky. Přiznejme si ale, že i přes to všechno jsme se u toho častokrát navztekali a měli se smontováním daného nábytku problém. Montáž, kterou provádí montér, je však podstatně složitější a musí se obejít bez obrázků a předem připravených, na první pohled padnoucích, kousků naskládaných v sáčcích v krabici. Ve stavebnictví znamená montáž sestavení hrubé stavby. Ve strojírenství a elektrotechnice se jedná o sestrojení nebo chcete- li smontování nějakého strojního či přístrojového zařízení z jednotlivých technologických celků do výsledného stroje.

montér

Jak už to tak v životě bývá, je lepší dělat jednu věc pořádně než deset věcí polovičatě a jinak tomu není ani u povolání montéra. Vzhledem k tomu, že odvětví, které se zabývá montážemi je poměrně rozsáhlé, je každý montér na něco specializovaný. Zmíněnými specializacemi mohou být například montér zámečník, montér strojního zařízení, montér svářeč či montér potrubář.

Také samotná montáž má několik druhů či způsobů, jak ji provádět. Montáž v kusové výrobě například je prováděna na jediném pracovišti skupinou pracovníků a stroj se zde vyrábí od úplného základu. Tento typ montáží se používá hlavně u výrobních strojů či výrobních linek pro potravinářský průmysl. Montáž v sériové výrobě, která je dalším typem, si asi trošku dokážeme představit všichni. Probíhá většinou na montážní lince, která má podobu pásu a je rozdělená na jednotlivé stanoviště. Pracovníci na jednotlivých stanovištích potom provádí opakovaně jeden druh úkonu. Tento typ montáže se používá například u elektrospotřebičů. Automatizovaná montáž potom probíhá pomocí strojů neboli montážních automatů, které jsou specializované na montáž konkrétního, poměrně jednoduchého výrobku. Využívá se například při výrobě žárovek, vypínačů či zásuvek.

povolání montéra